Klikva

Mák, konopí a klikva byly ve starověku symbolem dobré úrody a hojnosti obilí. Stálezelenému plazivému keříku pocházejícímu původně z Ameriky se lidově říká blatnice nebo mechová brusinka. Klikva kvete bíle, narůžověle až růžově od května do července. Plody jsou růžové až červené bobule nakyslé chuti. Dozrávají od konce září až hluboko do podzimu, před sklizní mohou projít mrazem. Patří tudíž k typickým zimním plodům, konec konců působí na močové ústrojí.


Vykročení do roku 2017

Nové začátky máme rádi. Rádi je chystáme, slavíme - a také oznamujeme. Nový začátek totiž znamená, že za sebou zanecháváme vše staré, nepotřebné, to, co nás nešlechtí, netěší, na co nejsme hrdi. A pouštíme se do dalších kroků jinak, lépe, radostněji. Nejspíš i proto bývají silvestrovské oslavy tak často vydatné, hlučné, přes míru. Protože od zítřka, od zítřka už to bude jinak! 


Kapr, symbol Vánoc - nebo ne?

Kapr se o Vánocích začal jíst poměrně pozdě, někdy v době panování osvícenských mocnářů Marie Terezie a Josefa II., kteří se krom jiného snažili o nasycení hladovějících poddaných levnou a snadno dostupnou rybou a zároveň o obnovu tradičního českého rybníkářství, zničeného jako mnoho jiných věcí třicetiletou válkou a následnými změnami ve vlastnictví půdy v Českých zemích.


Trnka

Trpká slíva, jak se jí také říká, je keř původem z Evropy, severní Afriky a Asie. Jako potravina i jako léčivá rostlina se používala už ve starověku. „Pojídají se, teprve když změknou mrazem, chudí lidé pekou trnky na ohni, aby je mohli požívati,“ dočteme se u Mathioliho. Celý keř považoval za mocně stahující, vhodný tam, kde je třeba nějakého stavění nebo ucpání zevně i uvnitř, v těle i na těle.


Lucie osvětluje

Svátek svaté Lucie patří k nejtajemnějším a nejpodivuhodnějším svátkům roku. Vezměte si jen, že se posunul z původního 18. (některé prameny uvádějí až 21. nebo dokonce 23.) prosince na 13. Datum 13. sice svůj negativní nádech získalo díky Templářům, ale Lucie konec konců vyvolává v mnoha lidech podobné pocity. Vždyť je jednou z nemnoha patronek čarodějnic, které se v předvečer jejího svátku scházívaly na kopcích, jak je jejich dobrým zvykem. Možná i proto si za svůj den narození vybral 18. 12. i můj starší syn - nerad dělá jako ostatní, naopak jde rád proti proudu, vyčnívá, odmítá to, čemu druzí věří - jako Lucie.


Víno je lék, nejen mléko starců

Už před tisíciletími konzumovali staří Egypťané révu vinnou. Staré egyptské recepty dokazují že víno používali také k léčení. Sumerové, Babyloňané a Syřané nezůstali pozadu a o Sýrii je z pramenů známo, že se v zemi pilo více vína než vody. Mnoho starověkých řeckých filozofů velebilo léčivou sílu vína, např. na řeckém ostrově Kos vznikla první lékařská škola, kde se doporučovala léčba vínem.

V heraldice symbolizuje vinná réva Ježíše Krista nebo bývá spojována s Pannou Marií.


Víno mladé, savotmartinské

Oslavy spojené s uvedením Svatomartinského na trh nejsou žádnou novinkou posledních let. Naopak. Tradice Svatomartinského vína sahá až na dvůr císaře Josefa II.

Již tehdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně.


Svatý Martin patron koní a vinařů

Svatý Martin z Tours byl římský voják, poustevník a biskup v Tours. Stal se jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších svatých a patří mezi první nemučedníky, které církev označila za svaté. Je zakladatel prvních klášterů ve Francii. Ve 4. století nechal vykácet kilometry lesů pro pohany posvátných megalitických řad v Bretani. Bývá povžován za význačnou osobnost, která spoluvytvářela křesťanské duchovní základy Evropy. Je znám díky legendě, kdy se rozdělil se žebrákem o svůj plášť.


Petržel odkyseluje a bělí

Známý léčitel páter František Ferda říkával: „Stačí sníst tři hrsti petržele a jednu hrst nastrouhané mrkve denně a máte všechny potřebné výživné látky.“ Teorie zdravé výživy také učí, že na rozdíl od většiny potravin, které v organismu vyvolávají kyselé reakce, je petržel jako jedna z mála zásadotvorná. Staří Řekové dávali petrželový věnec sportovním vítězům, zelená petrželka byla nedílnou součástí židovských slavností jako znamení zrození jara.


Návštěva na hrobech - 5. 11. 2016

Letos nám Dušičky vyšly na všední den, a protože čas je konec konců relativní záležitost, posunuli jsme si pro sebe tuto příležitost uctít předky a rituálně přejít ze světlé poloviny roku do tmavé na sobotu 5. listopadu. Den byl krásně podzimní, plný barev a zvláštního světla, vybrali jsme si dobře.


  předchozí stránka 2 / 17   následující stránka